Environmental mindfulness eTwinning projekt online susret

Odgojna skupina Kockice iz CPO Potoka, PPO Podmurvica aktivno je uključena u eTwinning virtualni projekt pod nazivom Environmental mindfulness, čije su koordinatorice Nataša Vrapčević iz vrtića Naša radost iz Subotice i Snježana Horvat iz PPO-a Podmurvice. Mindfulness se razvija vježbom. Kroz vježbe disanja, vizualizaciju, pokret ili slikanje, djeca uče otpustiti misli koje im se roje u umu kako bi se mogla usmjeriti na sadašnji trenutak. Kroz vježbe fokusiranja na svoja osjetila, na ono što vide, čuju, mirišu i dodiruju, djeca se uče usredotočiti na jednu stvar i povećati svjesnost. Provođenje vremena u prirodi može biti moćan način vježbanja svjesnosti, jer nam omogućuje da se prilagodimo prizorima, zvukovima i osjetima prirodnog svijeta.

Aktivnosti koje su planirane i koje se provode kako bismo ostvarili ciljeve su:

  • šetnja bližom okolinom
  • sakupljanje prirodnih materijala
  • slušanje
  • promatranje
  • različiti mirisi
  • razgovor o doživljenom
  • „sviranje“ prirodnim materijalima
  • sadnja svojeg cvijeća
  • izrada mozaika, mandala od prirodnog materijala
  • logotip za projekt

Povodom Dana planeta Zemlje održan je online susret u kojemu su uz Kockice, sudjelovala djeca i odgojitelji iz Dječjeg vrtića Šumica iz Subotice, Dječjeg vrtića Zvončica iz Subotice te Dječjeg vrtića Sušak iz Rijeke. Tema susreta bilo je obilježavanje Dana planeta zemlje, izrada plakata, razmjena znanja i iskustva o našem planetu. Kockice su za prijatelje pripremile i mindfulness igru „Morska zvijezda“ koju je vodila odgojiteljica Snježana Horvat kako bi posvijestili svoje disanje i usmjerili se na sadašnji trenutak.

 

#eTwinning