ETWINNING PROJEKT „ZELENA AKCIJA

Odgojna skupina „Kockice“ iz CPO Potok, PPO Podmurvice sa svojim odgojiteljicama Snježanom Horvat i Dunjom Stolac sudjelovala je u eTwinning projektu „Zelena akcija“ koji je započeo 1. travnja 2023. Nosioc projekta je predškolska ustanova „Naša radost“ iz Subotice, a sudjeluju vrtići i škole iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Slovenije, Turske i Litve. Osnovni cilj projekta je da se predškolske ustanove i škole osnaže u realizaciji aktivnosti vezanih za ciljeve održivog razvoja i da svojim primjerom motiviraju djecu i roditelje te širu društvenu zajednicu i povećaju svijest o recikliranju, očuvanju ugroženih vrsta biljaka i životinja, očuvanju šuma, očuvanju pitke vode i ostalih voda.

U projektu smo se bavili slijedećim temama i ciljevima održivog razvoja:
  • Čista voda
  • Dostupna i obnovljiva energija
  • Akcija za klimu
  • Život pod vodom
  • Život na zemlji

U sklopu projekta odgojiteljica Snježana Horvat održala je aktivnost s djecom u Subotici, u vrtiću „Naša radost“  u suradnji s odgojiteljicom Milenom Milošević pod nazivom „Zaštićene životinje našeg Jadrana“ koje su bile predstavljene plakatima izrađenim u skupini „Kockice“. Plakati su sudjelovali u završnoj akciji u Subotici na izložbi koja je bila postavljena na javnim mjestima kako bi bila dostupna i vidljiva svim roditeljima i građanima. Suradnja se je nastavila i po povratku s mobilnosti te je održano online druženje djece iz „Kockica“ i djece iz skupine „Zvezdice“ iz vrtića „Naša radost“ na kojemu su djeca imala priliku za međusobno upoznavanje, razmjenu iskustva o ekološkim temama i o tome kako i maleni mogu djelovati i raditi na očuvanju prirode. Susret je djeci pružio mnogo radosti te je dogovoren i nastavak suradnje o čemu su obaviješteni i roditelji na roditeljskom sastanku.