Sudjelovanje na međunarodnom seminaru „Onsite Workshop for Early Childhood Education and Primary Teachers”

   Sandra Repeša, odgojiteljica Dječjeg vrtića Rijeka, CPO Zamet, PPO Srdoči, odabrana je kao jedna od tri predstavnika Hrvatske za sudjelovanje na međunarodnom seminaru „Onsite Workshop for Early Childhood Education and Primary Teachers”, koji je organizirala Agencija za mobilnost i programe Europske unije u Tallinu, Estonija, uz sudjelovanje predstavnika iz cijele Europe.

   Cilj seminara bio je unapređenje znanja i vještina odgojitelja i učitelja u područjima građanskog odgoja, digitalne kompetencije i kulturne svijesti. Sudionici su birali radionice prema vlastitim interesima, a teme su uključivale koncept građanskog odgoja kroz platformu eTwinning, izgradnju demokratske kulture u učionici te digitalnu sigurnost i zaštitu djece u online okruženju. U sklopu seminara organizirane su i mrežne aktivnosti, gdje su sudionici kroz praktične primjere i grupne aktivnosti razmjenjivali iskustva i načine primjene alata u svojim obrazovnim ustanovama. Ove radionice pomogle su odgojiteljima i učiteljima u razvoju konkretnih vještina za unapređenje rada s djecom u predškolskom i osnovnoškolskom obrazovanju, a završni dio seminara uključivao je panel diskusiju o izazovima primjene digitalne i građanske kompetencije u obrazovanju.

  Tijekom seminara uspostavljeni su kontakti s organizacijama iz Norveške, Estonije, Španjolske, Italije, Švedske i Njemačke, što je rezultiralo dogovorom o zajedničkom radu na projektu "Friends for Future", koji je usmjeren na razvijanje međukulturalnog razumijevanja i suradnje među djecom različitih dobnih skupina.

  Stečena znanja planira se primijeniti u svakodnevnom radu s djecom, roditeljima i kolegama. Uvođenjem novih digitalnih alata potaknut će se kreativnost i inovativnost kod djece, a unaprijedit će se i digitalne kompetencije. Primjena metoda građanskog odgoja i demokratske kulture poticat će djecu na aktivno sudjelovanje u donošenju odluka i razvijanje socijalnih vještina. Također, naučeni pristupi interkulturalnom učenju bit će primijenjeni u projektima koji promiču razumijevanje i poštovanje različitih kultura, a uz to će se raditi i na proširenju mreže eTwinning korisnika te unapređenju suradnje među obrazovnim ustanovama na lokalnoj i međunarodnoj razini.